Skip to main content

Extreme WiFi gra na EURO 2024

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w Niemczech rozpoczęły się w piątek 14 czerwca meczem gospodarzy. W drodze do finału 14 lipca miliony fanów piłki nożnej znajdą drogę do 10 różnych stadionów piłkarskich. Fani oczywiście chcą dzielić się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Stadiony Euro w Berlinie i Dortmundzie oferują publiczne Wi-Fi od Extreme Networks, dzięki czemu fani mogą to robić bezproblemowo.

Czytaj więcej

Piłkarskie stadiony to teraz znacznie więcej niż boisko z trybunami. Dzięki nowej technologii oglądanie sportu na stadionach jest zupełnie inne niż dawniej. Wielkie ekrany pokazują natychmiastowe powtórki i decyzje VAR, mamy technologię linii bramkowej, a dziesiątki kamer latają nad murawą. Wiele zmieniło się również dla fanów. Mają bilety w telefonie, płacą cyfrowo za jedzenie i picie, sprawdzają składy online i obstawiają zakłady na żywo. Jednak może najważniejsze jest to, że dzielą się swoimi doświadczeniami za pomocą mediów społecznościowych (oczywiście w zależności od przebiegu meczu).

Cała ta nowa technologia na stadionach wymaga łączności na poziomie Ligi Mistrzów. A może dokładniej, łączności na poziomie Mistrzostw Europy. Dlatego kluby i związki sportowe chcą oferować kibicom na swoich stadionach wszystkie nowe, innowacyjne rozwiązania cyfrowe i usługi. Inteligentna technologia Wi-Fi od Extreme przyczynia się do rewolucji na tego typu obiektach i oferowanych przez nie usług, dzięki czemu fani mają wspaniałe doświadczenia meczowe, a pracownicy mogą optymalnie współpracować przed, w trakcie i po meczach. Ponadto Wi-Fi od Extreme oferuje korzyści operacyjne, takie jak np. analiza w czasie rzeczywistym.

Stadion Olimpijski w Berlinie
Na Stadionie Olimpijskim w Berlinie również odbędzie się sześć meczy Euro, w tym finał. Extreme jest oficjalnym dostawcą rozwiązań Wi-Fi w tym ogromnym stadionie, o pojemności 74 475 osób. We współpracy z partnerem PKN Datenkommunikations GmbH Extreme Networks wdrożyło potężną sieć Wi-Fi 6 (Extreme Networks jest dostawcą ponad 1000 punktów dostępowych i przełączników, które pracując w oparciu o Fabric Connect), wymaganą, aby stadion został uznany za pięciogwiazdkowy stadion na Euro 2024.

Signal Iduna Park w Dortmundzie
Signal Iduna Park w Dortmundzie to największy stadion piłkarski w Niemczech o pojemności 81 365 miejsc. Podczas tego Euro rozegranych zostanie tutaj sześć meczy, w tym półfinał. Extreme Networks niedawno wdrożyło tutaj rozwiązania bezprzewodowe i analityczne nowej generacji. Nowa sieć jest gotowa na Wi-Fi 6E i została wdrożona we współpracy z Bell Computer-Netzwerke. Sieć zapewnia kibicom niezapomniane wrażenia na stadionie i stanowi podstawę dla przyszłych technologii, takich jak zamawianie napojów z siedzenia oraz AR/VR na stadionie.

Extreme Networks w najwyższej klasy sporcie
Extreme Networks to gracz najwyższej klasy w dziedzinie sieci (bezprzewodowych) i łączności na stadionach oraz w miejscach, gdzie wiele osób wymaga połączenia. W całej Europie, w tym także na stadionach Liverpool FC i Manchester United, Extreme dostarcza potężne Wi-Fi i pozyskiwane dane do analizy. W USA Extreme jest dostawcą sieci we wszystkich największych ligach sportowych, takich jak NFL, Super Bowl, NHL, MLB i NASCAR Racing.

Modernizacje sieci – warto czy nie? Oto jest pytanie.

Efektywność, niezawodność i najwyższe standardy bezpieczeństwa sieci komputerowych oraz podłączonych do nich urządzeń to wymagania stawiane dzisiaj instytucjom publicznym nie tylko przez prawo, ale równie stanowczo przez Użytkowników. Wymagania te sprawiają, że coraz więcej uczelni wyższych rozważa modernizację swoich sieci i wymianę setek lub nawet tysięcy punktów dostępowych starszej generacji na punkty działające w standardzie Wi-Fi 6E.

Czytaj więcej

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na dane na kampusach uniwersyteckich, CTO i działy IT stoją przed dylematem: czy powinni starać się użytkować swoje obecne instalacje Wi-Fi 5 i 6 jeszcze przez kilka lat, czy zacząć je już aktualizować do Wi-Fi 6E?

Taka modernizacja wymaga jednak więcej niż tylko wymiany punktów dostępowych. Większość kampusów jest wciąż wypełniona okablowaniem CAT 5 i 5E, które trzeba będzie zaktualizować do CAT 6A, aby obsłużyć zwiększone prędkości i zapewnić przyszłościowe instalacje dla Wi-Fi 7 i następnych generacji.

Wi-Fi 6E przynosi jedno z największych usprawnień w postaci dodatkowego spektrum 6 GHz. Jest ono znacznie szersze niż dobrze znane pasma 2.4 GHz i 5 GHz, co pozwala urządzeniom komunikować się z punktami dostępowymi za pomocą większej liczby kanałów bez interferencji. Ponadto można wdrożyć więcej sieci wykorzystujących kanały w zakresie 80 MHz i 160 MHz, z wysoką przepustowością, nawet przy aktywnym połączeniu wielu klientów z siecią Wi-Fi.

Ze względu na te wymagania, firmy takie jak Panduit zalecają wdrażanie okablowania CAT 6A w budynkach aktualizujących swoje punkty dostępowe do Wi-Fi 6E, ponieważ może ono utrzymać prędkości do 10 gigabitów na sekundę na większych odległościach niż CAT 6. W rzeczywistości, do miejsca instalacji każdego nowego punktu dostępowego powinny być poprowadzone co najmniej dwa kable; idealnie było by aby prowadzić cztery kable.

Dlaczego cztery kable? Dla większego zabezpieczenia na przyszłość. Dwa kable będą obsługiwać dwa punkty dostępowe Wi-Fi 6E, które są zainstalowane bliżej siebie niż starsze punkty dostępowe Wi-Fi 5. Pozostałe dwa będą w rezerwie, aby obsłużyć większą przepustowość, którą mogą wymagać Wi-Fi 7 lub Wi-Fi 8 za kilka lat.

Oczywiście, wszystko to jest łatwiejsze do powiedzenia niż zrobienia, biorąc pod uwagę, jak dużo okablowania jest już zainstalowanego w istniejących budynkach. W publikowanych informacjach można znaleźć wyliczenia, które pokazują, że, koszt instalacji kabla w istniejącym budynku jest mniej więcej 10 razy wyższy niż koszt instalacji tego samego kabla w nowej konstrukcji. Istnieją również inne kwestie sprzętowe, takie jak instalacja patch paneli, które mogą obsługiwać temperaturę CAT 6A, szczególnie w środowisku, gdzie zasilanie przez Ethernet jest wymagane dla urządzeń innych niż proste punkty dostępowe.

A zatem teoretycznie proste migracje do nowych technologii wymagają uwzględnienia wielu, bardzo często nieoczywistych zmiennych. Tym bardziej, że decyzja o wymianie okablowania, ale także punktów dostępowych to decyzja zdecydowanie kluczowa, bo podejmowana na długie lata.