Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na dane na kampusach uniwersyteckich, CTO i działy IT stoją przed dylematem: czy powinni starać się użytkować swoje obecne instalacje Wi-Fi 5 i 6 jeszcze przez kilka lat, czy zacząć je już aktualizować do Wi-Fi 6E?
Taka modernizacja wymaga jednak więcej niż tylko wymiany punktów dostępowych. Większość kampusów jest wciąż wypełniona okablowaniem CAT 5 i 5E, które trzeba będzie zaktualizować do CAT 6A, aby obsłużyć zwiększone prędkości i zapewnić przyszłościowe instalacje dla Wi-Fi 7 i następnych generacji.
Wi-Fi 6E przynosi jedno z największych usprawnień w postaci dodatkowego spektrum 6 GHz. Jest ono znacznie szersze niż dobrze znane pasma 2.4 GHz i 5 GHz, co pozwala urządzeniom komunikować się z punktami dostępowymi za pomocą większej liczby kanałów bez interferencji. Ponadto można wdrożyć więcej sieci wykorzystujących kanały w zakresie 80 MHz i 160 MHz, z wysoką przepustowością, nawet przy aktywnym połączeniu wielu klientów z siecią Wi-Fi.
Ze względu na te wymagania, firmy takie jak Panduit zalecają wdrażanie okablowania CAT 6A w budynkach aktualizujących swoje punkty dostępowe do Wi-Fi 6E, ponieważ może ono utrzymać prędkości do 10 gigabitów na sekundę na większych odległościach niż CAT 6. W rzeczywistości, do miejsca instalacji każdego nowego punktu dostępowego powinny być poprowadzone co najmniej dwa kable; idealnie było by aby prowadzić cztery kable.
Dlaczego cztery kable? Dla większego zabezpieczenia na przyszłość. Dwa kable będą obsługiwać dwa punkty dostępowe Wi-Fi 6E, które są zainstalowane bliżej siebie niż starsze punkty dostępowe Wi-Fi 5. Pozostałe dwa będą w rezerwie, aby obsłużyć większą przepustowość, którą mogą wymagać Wi-Fi 7 lub Wi-Fi 8 za kilka lat.
Oczywiście, wszystko to jest łatwiejsze do powiedzenia niż zrobienia, biorąc pod uwagę, jak dużo okablowania jest już zainstalowanego w istniejących budynkach. W publikowanych informacjach można znaleźć wyliczenia, które pokazują, że, koszt instalacji kabla w istniejącym budynku jest mniej więcej 10 razy wyższy niż koszt instalacji tego samego kabla w nowej konstrukcji. Istnieją również inne kwestie sprzętowe, takie jak instalacja patch paneli, które mogą obsługiwać temperaturę CAT 6A, szczególnie w środowisku, gdzie zasilanie przez Ethernet jest wymagane dla urządzeń innych niż proste punkty dostępowe.
A zatem teoretycznie proste migracje do nowych technologii wymagają uwzględnienia wielu, bardzo często nieoczywistych zmiennych. Tym bardziej, że decyzja o wymianie okablowania, ale także punktów dostępowych to decyzja zdecydowanie kluczowa, bo podejmowana na długie lata.